Santa Clara Vanguard
Drum and Bugle Corps

The Santa Clara Vanguard Drum & Bugle Corps is our World Class performing ensemble and one of the founding groups of Drum Corps International (DCI). Formed in 1967, Vanguard (A-Corps) travels between ten and twelve weeks each summer throughout the United States performing in competitive field shows and parades.

Vanguard won its first championship title in 1970 at the American Legion Championships and went on to win the coveted Veterans of Foreign War Championships in 1971. Vanguard has won six DCI World Class Championship titles (1973, 1974, 1978, 1981, 1989, 1999) and holds the distinction of being the only drum corps to make Finals every year since DCI was formed in 1972. Our members travel from many states and countries to join the Vanguard, and they vary in age between 18 and 22 years old.

Santa Clara Vanguard Archive

  • Repertoire:
    Interplay by David Gillingham
    The Triumph of Time by Peter Graham
    Song of Eight Unruly Tipsy Poets by Zhou Long
    Into a Virtual World by Amin Bhatia
    Remembering the Future by Stephen Melillo
  • Final Score/Placement:
    2nd Place, 97.600 (Indianapolis, IN)
  • Leadership:
    Corps Director – Shaun Gallant
    Tour Manager – Michele Teevan
    Drum Majors – Christopher Harper, Carl Huang
    Guard Captains – Megan Smith, Cheslee Morgan
  • Repertoire:
    Spring 1 (from Recomposed) by Max Richter
    Without Warning by Stephen Melillo
    Earth Song by Frank Tichelli
    Winter 1 (from Recomposed) by Max Richter
    After the Storm by Stephen Melillo
  • Final Score/Placement:
    4th Place, 95.300 (Indianapolis, IN)
  • Leadership:
    Corps Director – Charles Frost
    Tour Manager – Michele Teevan
    Drum Majors – Maycie Meyer, Christopher Harper
    Guard Captains – Megan Smith, Sam Harris, Walter Jackson
  • Repertoire:
    Invention in A Minor by J.S. Bach
    Virus Attack by Amin Bhatia
    Pure Imagination by Leslie Bricusse & Anthony Newley
    Piano Concerto by John Corigliano
  • Final Score/Placement:
    5th Place, 93.850 (Indianapolis, IN)
  • Leadership:
    Corps Director – Jeff Fiedler
    Corps Manager – Charles Frost
    Drum Majors – Noe Gomez, Maycie Meyer
    Guard Captains – Camille Cornejo, Megan Smith
  • Repertoire:
    Excerpts from “Scheherazade” by Nikolai Rimsky-Korsakov
  • Final Score/Placement:
    4th Place, 96.075 (Indianapolis, IN)
  • Leadership:
    Corps Director – Jeff Fiedler
    Corps Manager – Charles Frost
    Drum Major – Noe Gomez
    Guard Captain – Arista Thun-Smith
  • Repertoire:
    Selections from the musical “Les Miserables”
  • Final Score/Placement:
    4th Place, 96.850 (Indianapolis, IN)
  • Leadership:
    Corps Director – Jeff Fiedler
    Corps Manager – Charles Frost
    Drum Majors – Noe Gomez, Collin Kidd
    Guard Captains – Gabriel Becerra
  • Repertoire:
    Leonardo Dreams of his Flying Machine by Eric Whitacre
    Hymn to a Blue Hour by John Mackey
    Mars, the Bringer of War (from The Planets) by Gustav Holst
    Jupiter, the Bringer of Jollity (from The Planets) by Gustav Holst
  • Final Score/Placement:
    5th Place, 94.450 (Indianapolis, IN)
  • Director: Jeff Fiedler
  • Drum Majors: Justin Cunha, Noe Gomez
  • Guard Captains: Ashley Gonzalez, Gabriel Becerra
  • Repertoire:
    First Essay for Orchestra, No. 12 by Samuel Barber
    Piano Sonata No. 2 by Avner Dorman
    Eternal Knot by Karl Jenkins
    Etudes for Piano, No. 13 (The Devil’s Staircase) by Gyorgy Ligeti
  • Final Score/Placement:
    6th Place, 92.200 (Indianapolis, IN)
  • Director: Jeff Fiedler
  • Drum Majors: Brandn Lindsey, Justin Cunha
  • Guard Captains: Laura Koester, Ashley Gonzalez, Adam Selby
  • Repertoire:
    Concerto for Orchestra by Béla Bartók
    Music for Strings, Percussion and Celesta by Béla Bartók
  • Final Score/Placement:
    7th Place, 92.000 (Indianapolis, IN)
  • Director: Jeff Fiedler
  • Drum Majors: Ronny Sunnaa, Chris Craig
  • Guard Captains: Dani Reales, Rachelle Richardson
  • Repertoire:
    Appalachian Spring by Aaron Copland
  • Final Score/Placement:
    5th Place, 95.650 (Indianapolis, IN)
  • Director: Jeff Fiedler
  • Drum Majors: Stephanie Lee, Ronny Sunnaa
  • Guard Captains: Desiree Mason, Dani Reales
  • Repertoire:
    The Chairman Dances by John Adams
    The Man in the Bath by Philip Glass
    Eclipse by Talvin Singh
    Cloudburst by Eric Whitacre
  • Final Score/Placement:
    7th Place, 93.025 (Bloomington, IN)
  • Director: Jeff Pearson
  • Drum Majors: Travis Roach, Stephanie Lee
  • Guard Captains: Samia Mooney
  • Repertoire:
    Introduction from Daphnis et Chloé by Maurice Ravel
    War Dance from Daphnis and Chloé by Maurice Ravel
    String Quartet in F Major – 2nd Movement by Maurice Ravel
    Romanian Dance for Orchestra, Sz. 47a by Bela Bartok
    St. Gregory the Great from Church Windows by Ottorino Respighi
    Finale from Daphnis and Chloé by Maurice Ravel
  • Final Score/Placement:
    5th Place, 94.175 (Pasadena, CA)
  • Director: Jeff Pearson
  • Drum Majors: Alex Bernstein, Travis Roach
  • Guard Captains: Samia Mooney
  • Repertoire:
    Chains of Reaction by Key Poulan
    Newton’s Cradle by Key Poulan
    Echoes of Time by Key Poulan
    Speed of Sight by Key Poulan
    St. Gregory the Great from Church Windows by Ottorino Respighi
  • Final Score/Placement:
    6th Place, 92.350 (Madison, WI)
  • Director: Jeff Pearson
  • Drum Majors: Alex Bernstein, Daniel McLaughlin
  • Guard Captains: Megan Haro
  • Repertoire:
    Symphony #12 by Dmitri Shostakovich
    Russian Christmas Music by Alfred Reed
  • Final Score/Placement:
    8th Place, 88.650 (Foxboro, MA)
  • Director: Rick Valenzuela
  • Drum Majors: Stuart Shulman, Alex Bernstein
  • Guard Captains: Julianne Beisswenger
  • Repertoire:
    Excerpts from “Scheherazade” by Nikolai Rimsky-Korsakov
  • Final Score/Placement:
    3rd Place, 96.825 (Denver, CO)
  • Director: Rick Valenzuela
  • Drum Majors: Stuart Shulman
  • Guard Captains: Julianne Beisswenger
  • Repertoire:
    Orawa (Part 1) by Wojciech Kilar
    One Man Show by Jeff Beal
    Anima Mundi by Richard Danielpour
    Orawa (Part 2) by Wojciech Kilar
  • Final Score/Placement:
    5th Place, 94.700 (Orlando, FL)
  • Director: Rick Valenzuela
  • Drum Majors: Stuart Shulman, Luis Saldana
  • Guard Captains: Emily Mavroudis, Jenn Albertson
  • Repertoire:
    Trivandrum by Gordon Henderson
    Symphony No. 2 “Romantic” by Howard Hanson
    Symphony for Organ and Orchestra by Aaron Copland
  • Final Score/Placement:
    4th Place, 95.650 (Madison, WI)
  • Director: Rick Valenzuela
  • Drum Majors: John-David Minjares, Stuart Shulman
  • Guard Captains: Megan Lowery, John Aguiar
  • Repertoire:
    Short Ride in a Fast Machine by John Adams
    Jug Blues and Fat Pickin’ by Don Freund
    Variants on a Medieval Tune by Norman Dello Joio
    New Era Dance by Aaron Jay Kernis
  • Final Score/Placement:
    4th Place, 95.350 (Buffalo, NY)
  • Director: Rick Valenzuela
  • Drum Majors: Mark Irons, John-David Minjares
  • Guard Captains: Rose Broom
  • Repertoire:
    Prayers of Kierkegaard (Prayer No.4) by Samuel Barber
    String Quartet No. 4, mvt. 5 by Bela Bartok
    Piano Concerto No. 1 mvt. 3 by Bela Bartok
    Agnus Dei (Adagio for Strings) by Samuel Barber
    Stained Glass, 1st and 3rd mvts by David Gillingham
  • Final Score/Placement:
    4th Place, 94.700 (College Park, MD)
  • Director: Rick Valenzuela
  • Drum Majors: Michael Hayes, Jeff Ortega
  • Guard Captains: Rose Broom
  • Repertoire:
    The Canyon by Philip Glass
    Symphonies No. 1 & 2 by Samuel Barber
    Symphony No. 1, mvt. 3 by Samuel Barber
    Blue Shades by Frank Ticheli
  • Final Score/Placement:
    1st Place, 98.400 (Madison, WI)
  • Director: J.W. Koester
  • Drum Majors: Michael Hayes
  • Guard Captains: Rose Broom
  • Repertoire:
    Grogh by Aaron Copland
    Dance Panels by Aaron Copland
    Down a Country Lane by Aaron Copland
    Hear Ye! Hear Ye! by Aaron Copland
    Grogh, Part II by Aaron Copland
  • Final Score/Placement:
    2nd Place, 97.900 (Orlando, FL)
  • Director: J.W. Koester
  • Drum Majors: Michael Hayes, Becky Schultz
  • Guard Captains: Shawna Davis
  • Repertoire:
    On The Town by Leonard Bernstein
    On The Waterfront by Leonard Bernstein
    The Age of Anxiety by Leonard Bernstein
  • Final Score/Placement:
    3rd Place, 96.900 (Orlando, FL)
  • Director: J.W. Koester
  • Drum Majors: Daemon Williams
  • Guard Captains: Robin Benedetti
  • Repertoire:
    La Mer, Mvt. 1 by Claude Debussy
    Oceans by Goff Richards
    The Skyboat (from Waterworld) by James Newton Howard
    La Mer 3rd Movement by Claude Debussy
  • Final Score/Placement:
    5th Place, 92.300 (Orlando, FL)
  • Director: J.W. Koester
  • Drum Majors: Daemon Williams
  • Guard Captains: Diane Corbett
  • Repertoire:
    The Clock Breaks by Peter Ilyich Tchaikovsky
    War of the Nuts by Dave Carico
    Romance and Seduction (from the Nutcracker) by Peter Ilyich Tchaikovsky
    Celebration by Peter Ilyich Tchaikovsky
    The Journey Concludes by Peter Ilyich Tchaikovsky
  • Final Score/Placement:
    6th Place, 91.900 (Buffalo, NY)
  • Director: Dr. Len Kruszecki
  • Drum Majors: Daemon Williams
  • Guard Captains: Diane Corbett
  • Repertoire:
    Hymn to Red October by Basil Poledouris
    Triumphal Dance of the Coolies (from The Red Poppy) by Reinhold Gliere

    Chinese Dances (from The Red Poppy) by Reinhold Gliere
    Phoenix (from The Red Poppy) by Reinhold Gliere
    Russian Sailor’s Dance (from The Red Poppy) by Reinhold Gliere
    Great Gate of Kiev (from Pictures at an Exhibition) by Modest Mussorgsky
  • Final Score/Placement:
    5th Place, 92.300 (Boston, MA)
  • Director: Dr. Len Kruszecki
  • Drum Majors: Mike Shum, Daemon Williams
  • Guard Captains: Diane Corbett
  • Repertoire:
    Johannesburg Festival Overture by Sir William Walton
    Richard III by Sir William Walton
    Agincourt Song (from Henry V) by Sir William Walton
  • Final Score/Placement:
    7th Place, 90.400 (Jackson, MS)
  • Director: Dr. Len Kruszecki
  • Drum Majors: Mike Shum
  • Guard Captains: Jennifer Camp
  • Repertoire:
    Tradition (from Fiddler on the Roof) by Jerry Bock
    Sabbath Prayer (from Fiddler on the Roof) by Jerry Bock
    To Life (from Fiddler on the Roof) by Jerry Bock
    If I Were A Rich Man (from Fiddler on the Roof) by Jerry Bock
    Chava Ballet (from Fiddler on the Roof) by Jerry Bock
    Wedding Celebration and Bottle Dance (from Fiddler on the Roof) by Jerry Bock
    Bottle Dance (from Fiddler on the Roof) by Jerry Bock
  • Final Score/Placement:
    7th Place, 91.800 (Madison, WI)
  • Director: G. R. Royer
  • Drum Majors: Marty LaFontaine, Mike Shum
  • Guard Captains: Gwen Merkle, Sharon Skare
  • Repertoire:
    Overture – What’s This I Find? (from Miss Saigon) by Alain Boublil, Claude-Michel Schonberg
    Sun and Moon (from Miss Saigon) by Alain Boublil, Claude-Michel Schonberg
    Morning of the Dragon (from Miss Saigon) by Alain Boublil, Claude-Michel Schonberg
    Wedding Ceremony (from Miss Saigon) by Alain Boublil, Claude-Michel Schonberg
    The Fall of Saigon (from Miss Saigon) by Alain Boublil, Claude-Michel Schonberg
  • Final Score/Placement:
    4th Place, 94.400 (Dallas, TX)
  • Director: G. R. Royer
  • Drum Majors: John Meng
  • Guard Captains: Colette Tonner
  • Repertoire:
    Prelude and March (from Carmen) by George Bizet
    Intermezzo (from Carmen) by George Bizet
    March of the Toreadors (from Carmen) by George Bizet
    Changing of the Guard (from Carmen) by George Bizet
    Allegro Moderato (from Carmen) by George Bizet
    La Habanera (from Carmen) by George Bizet
    Gypsy Dance (from Carmen) by George Bizet
  • Final Score/Placement:
    6th Place, 94.000 (Buffalo, NY)
  • Director: G. R. Royer
  • Drum Majors: John Meng
  • Guard Captains: Colette Tonner
  • Repertoire:
    Angel of Music by Andrew Lloyd Webber
    Masquerade by Andrew Lloyd Webber
    Wishing You Were Somehow Here Again by Andrew Lloyd Webber
    Track Down This Murderer by Andrew Lloyd Webber
  • Final Score/Placement:
    1st Place, 98.800 (Kansas City, MO)
  • Director: G. R. Royer
  • Drum Majors: Gary Butera, John Meng
  • Guard Captains: Juliette Tandoc
  • Repertoire:
    Music of the Night by Andrew Lloyd Webber
    Angel of Music by Andrew Lloyd Webber
    Phantom of the Opera by Andrew Lloyd Webber
    Masquerade by Andrew Lloyd Webber
    Wishing You Were Somehow Here Again by Andrew Lloyd Webber
    Track Down This Murderer by Andrew Lloyd Webber
    All I Ask Of You by Andrew Lloyd Webber
  • Final Score/Placement:
    2nd Place, 96.900 (Kansas City, MO)
  • Director: G. R. Royer
  • Drum Majors: Ken Serra, Gary Butera
  • Guard Captains: Juliette Tandoc
  • Repertoire:
    Russian Christmas Music by Alfred Reed
    Dance of the Tumblers by Nikolai Rimsky-Korsakov
    Lezghinka by Aram Khachaturian
    Lullaby by Aram Khachaturian
    Hut of Baba Yaga (from “Pictures at an Exhibition”) by Modest Mussorgsky
  • Final Score/Placement:
    2nd Place, 97.800 (Madison, WI)
  • Director: G. R. Royer
  • Drum Majors: Tim Andriese, Ken Serra
  • Guard Captains: Kathy Magee
  • Repertoire:
    Festive Overture by Dimitri Shostakovich
    Pictures at an Exhibition by Modest Mussorgsky
  • Final Score/Placement:
    2nd Place, 97.000 (Madison, WI)
  • Director: G. R. Royer
  • Drum Majors: Tim Andriese, Louis Arena
  • Guard Captains: Kathy Magee
  • Repertoire:
    Festive Overture by Dimitri Shostakovich
    Grover’s Corner (from Our Town) by Aaron Copland
    Tender Land by Aaron Copland
    The Red Pony by Aaron Copland
  • Final Score/Placement:
    2nd Place, 97.200 (Madison, WI)
  • Director: G. R. Royer
  • Drum Majors: Jeff Pearson, Steve Escalera
  • Guard Captains: Kathy Magee
  • Repertoire:
    Fanfare and Allegro by Clifton Williams
    Musika Bohema
    On The Town by Leonard Bernstein
    Tender Land by Aaron Copland
  • Final Score/Placement:
    3rd Place, 97.400 (Atlanta, GA)
  • Director: G. R. Royer
  • Drum Majors: Dan DiLullo, Andy McCarthyn
  • Guard Captains: Kathy Magee
  • Repertoire:
    Third Symphony, Fourth Movement by Giannini
    On The Town by Leonard Bernstein
    Appalachian Spring by Aaron Copland
    Dream Sequence (from The Red Pony) by Aaron Copland
  • Final Score/Placement:
    3rd Place, 92.750 (Miami, FL)
  • Director: G. R. Royer
  • Drum Majors: Garth Ruhlin
  • Guard Captains: Christine Magee
  • Repertoire:
    Third Symphony, Fourth Movement by Giannini
    Slava by Leonard Bernstein
    Appalachian Spring by Aaron Copland
    Bottle Dance (from Fiddler on the Roof) by Jerry Bock
  • Final Score/Placement:
    2nd Place, 93.550 (Montreal, Que)
  • Director: G. R. Royer
  • Drum Majors: Mike Zapanta, Garth Ruhlin
  • Guard Captains: Christine Magee
  • Repertoire:/
    Northridge by David Shaffer
    Young Person’s Guide by Benjamin Britten
    Slava by Leonard Bernstein
    Don’t Cry For Me Argentina (from Evita) by Andrew Lloyd Webber
  • Final Score/Placement:
    1st Place, 94.000 (Montreal, Que)
  • Director: G. R. Royer
  • Drum Majors: Mike Zapanta
  • Guard Captains: Linda McWilliams
  • Repertoire:
    Fanfare Symphony No. 4 Opus 36 by Peter Ilyich Tchaikovsky
    Procession of the Nobles by Nicolai Rimsky-Korsakov
    Stone Ground Seven by R Kellaway
    Selections from Evita by Andrew Lloyd Webber
    Jupiter, the Bringer of Jollity (from The Planets) by Gustav Holst
  • Final Score/Placement:
    7th Place, 85.600 (Birmingham, AL)
  • Director: G. R. Royer
  • Drum Majors: Mike Zapanta
  • Guard Captains: Dee White
  • Repertoire:
    Verdi’s Requiem by Giuseppe Verdi
    Adagio (from Gayne Ballet) by Aram Khachaturian
    Lezghinka by Aram Khachaturian
    Gopak (from Gayne Ballet) by Aram Khachaturian
    If You Believe by Charlie Smalls
    Bottle Dance (from Fiddler on the Roof) by Jerry Bock
  • Final Score/Placement:
    3rd Place, 90.700 (Birmingham, AL)
  • Director: G. R. Royer
  • Drum Majors: Rick South, Mike Zapanta
  • Guard Captains: Dee White
  • Repertoire:
    Overture to a New Era by Caesar Giovannini
    Dance of Welcome (from Gayne Ballet) by Aram Khachaturian
    Adagio (from Gayne Ballet) by Aram Khachaturian
    Lezghinka by Aram Khachaturian
    Gopak (from Gayne Ballet) by Aram Khachaturian
    If You Believe by Charlie Smalls
    Bottle Dance (from Fiddler on the Roof) by Jerry Bock
  • Final Score/Placement:
    1st Place, 91.550 (Denver, CO)
  • Director: G. R. Royer
  • Drum Majors: Rick South
  • Guard Captains: Joy Modesitt
  • Repertoire:
    Overture to a New Era by Caesar Giovannini
    Appalachian Spring by Aaron Copland
    Make Our Garden Grow (from Candide) by Leonard Bernstein
  • Final Score/Placement:
    3rd Place, 89.850 (Denver, CO)
  • Director: G. R. Royer
  • Drum Majors: Rick South
  • Guard Captains:  Joy Modesitt
  • Repertoire:
    Hary Janos Suite by Zoltan Kodaly
    Appalachian Spring by Aaron Copland
    Black Orchid by Stan Kenton
    Send in the Clowns (from A Little Night Music) by Stephen Sondheim
  • Final Score/Placement:
    3rd Place, 89.500 (Philadelphia, PA)
  • Director: G. R. Royer
  • Drum Majors: Al Montemayer, Rick South
  • Guard Captains: Judy Edwards
  • Repertoire:
    Entrance of the Emperor and His Court (from the Hary Janos Suite) by Zoltan Kodaly
    Dance of the Buffoons by Nikolai Rimsky-Korsakov
    To Life (from Fiddler on the Roof) by Jerry Bock
    If I Were A Rich Man (from Fiddler on the Roof) by Jerry Bock
    Sabbath Prayer (from Fiddler on the Roof) by Jerry Bock
    Chava Ballet (from Fiddler on the Roof) by Jerry Bock
    Bottle Dance (from Fiddler on the Roof) by Jerry Bock
  • Final Score/Placement:
    2nd Place, 91.000 (Philadelphia, PA)
  • Director: G. R. Royer
  • Drum Majors: Tim Moxley, Al Montemayer
  • Guard Captains: Judy Edwards, Margaret Dufur
  • Repertoire:
    Die Gotterdammerung (from The Ring) by Richard Wagner
    Young Person’s Guide by Benjamin Britten
    Overture to Candide by Leonard Bernstein
    A Little Night Music by Stephen Sondheim
    Weekend in the Country (from A Little Night Music)by Stephen Sondheim
    Send in the Clowns (from A Little Night Music) by Stephen Sondheim
  • Final Score/Placement:
    1st Place, 89.500 (Ithaca, NY)
  • Director: G. R. Royer
  • Drum Majors: Tim Moxley, Al Montemayer
  • Guard Captains: Patrice Alvarado
  • Repertoire:
    Fanfare and Allegro by Clifton Williams
    Young Person’s Guide by Benjamin Britten
    Wedding Celebration and Bottle Dance (from Fiddler on the Roof) by Jerry Bock
    Chava Ballet (from Fiddler on the Roof) by Jerry Bock
  • Final Score/Placement:
    1st Place, 88.650 (Whitewater, WI)
  • Director: G. R. Royer
  • Drum Majors: Tim Moxley
  • Guard Captains: Patrice Alvarado
  • Repertoire:
    Fanfare and Allegro by Clifton Williams
    Henry V by Sir William Walton
    Now Thank We All Our God by Johann Cruger
    Wedding Celebration and Bottle Dance (from Fiddler on the Roof) by Jerry Bock
    If I Were A Rich Man (from Fiddler on the Roof) by Jerry Bock
    Chava Ballet (from Fiddler on the Roof) by Jerry Bock
  • Final Score/Placement:
    3rd Place, 87.350 (Whitewater, WI)
  • Director: G. R. Royer
  • Drum Majors: Tim Moxley
  • Guard Captains: Patrice Alvarado
  • Repertoire:
    Overture to the Globe Playhouse from Henry V by Sir William Walton
    Chester Overture by William Howard Schuman
    Miracle of Miracles (from Fiddler on the Roof) by Jerry Bock
    Tradition (from Fiddler on the Roof) by Jerry Bock
    Matchmaker (from Fiddler on the Roof) by Jerry Bock
    Fiddler On The Roof by Jerry Bock
    If I Were A Rich Man (from Fiddler on the Roof) by Jerry Bock
    Greensleeves
  • Final Score/Placement:
    1st Place, 89.950 (Dallas, TX)
  • Director: G. R. Royer
  • Drum Majors: Tim Moxley
  • Guard Captains: Ernie Modesitt
  • Repertoire:
    Festive Overture by Dimitri Shostakovich
    Procession of the Nobles by Nicolai Rimsky-Korsakov
    Chester Overture by William Howard Schuman
    Miracle of Miracles (from Fiddler on the Roof) by Jerry Bock
    Matchmaker (from Fiddler on the Roof) by Jerry Bock
    Fiddler On The Roof by Jerry Bock
    If I Were A Rich Man (from Fiddler on the Roof) by Jerry Bock
    Bridge Over Troubled Water by Paul Simon
  • Final Score/Placement:
    1st Place, 80.600 (Portland, OR)
  • Director: G. R. Royer
  • Drum Majors: Mike Munoz, Dave Alley
  • Guard Captains: Ernie Modesitt
  • Repertoire:
    Procession of the Nobles by Nicolai Rimsky-Korsakov
    Chester Overture by William Howard Schuman
    Turkey Lurkey Time* (from Promises, Promises) by Burt Bacharach
    Mas Que Nada by Jorge Ben
    You Make Me So Very Happy by Blood, Sweat and Tears
    By the Time I Get to Phoenix by Glen Campbell
  • Final Score/Placement:
    13th Place, 84.050 (Philadelphia, PA)
  • Director: G. R. Royer
  • Drum Majors: Ken Broome
  • Guard Captains: Maryann Jones
  • Repertoire:
    Procession of the Nobles by Nicolai Rimsky-Korsakov
    Big Country
    Step to the Rear (from How Now, Dow Jones) by Elmer Berstein
    You Are My Soul and Inspiration
    Going Out Of My Head by T. Randazzo and Bobby Weinstein
    By the Time I Get to Phoenix by Glen Campbell
  • Final Score/Placement:
    13th Place, 84.050 (Philadelphia, PA)
  • Director: G. R. Royer
  • Drum Majors: Ken Broom
  • Guard Captains: Lynda Evans
  • Repertoire:
    Big Country
    Theme from The Cardinal
    Man of La Mancha
    Born Free
    Burke’s Law Theme
    Almost There
  • Director: G. R. Royer
  • Drum Majors: Larry White
  • Guard Captains:<>/u> Lynda Evans

1795 Space Park Dr, Santa Clara, CA 95054    (408) 727-5532